петък, 26 юни 2026 г.

ХАЙДЕ, НЕ ОСТАНАХА!

 в. „Стършел“, бр. 4158/26 юни 2026 г.

Не става дума за царевичката от пет евро по плажовете – задава се много по-сериозен дефицит!

„В тази европейска държава свършиха мъжете“ – бие тревога „БЪЛГАРИЯ ДНЕС“. Слава Богу, тази държава не е нашата – Латвия била. Проучване показало, че жените са с петнайсет процента повече – казано иначе, всяка пета жена е принудена да търси алтернативи. И намират – „Онлайн платформи предлагат срещу няколко евро наемане на мъже за дребни ремонти, монтаж на мебели, боядисване, водопроводни услуги и други домакински задачи“... Изобщо не става дума за немските водопроводчици, прославяни в едни любопитни филми, разбира се. Но дефицитът си е факт!

Това са си латвийски проблеми, ние си имаме нашите. А когато си ги нямаме, си ги създаваме сами, с известна опасност да тръгнем по латвийския път.

„24 ЧАСА“ ни светва за някои „Мъжки тенденции, които някога са били смятани за скандални“. Става дума за мода, разбира се. И за това, че „днес черният лак, цветните нокти, металните покрития и рисунките по ноктите вече се приемат като форма на себеизразяване“.

Или – че „мъжете, които носят поли, все още могат да предизвикат реакции, но тази тенденция вече е много по-видима в модата (...) една дреха не трябва задължително да определя мъжествеността на човека, който я носи“.

Ако е на въпрос, и Конър Маклауд носеше поличка, но това никак не му пречеше да сече лошите като зелки. Потомците му също заслужават уважение – още преди мачовете на Шотландия на световното там настъпи катаклизъм – „В Бостън търсят 100 000 бири по спешност заради Шотландия“ – отразява катастрофалното засушаване „24 ЧАСА“. „Преди първия мач (...) в града е изпита точно три пъти повече бира, отколкото на свети Патрик. Нито едно заведение не е било подготвено за това нашествие и някои дори затворили, след като питиетата свършили“. Разбира се, има и резултат – „привържениците на отбора счупиха рекорда за шум на световното първенство. Докато трае изпълнението на химна на страната им, на стадиона са измерени 125 децибела“.

Според всичкознаещия Гугъл това се равнява на рева от излитащ военен самолет. Препоръчва се да се излагате на тоя шум не повече от секунда.

Добре, че футболната версия на шотландския химн е само минутка и нещо!

Хубаво ще е да поостанем на същия континент, още повече, че там замириса на нещо българско и родно, надушено и от „СТАНДАРТ“. Седмичникът внася яснота „Защо в Белия дом полудяха по кисело зеле и какъв е българският принос“.

Сезонът на киселото зеле отдавна отмина, но очевидно мазетата на Белия дом са достатъчно хладни и проветриви, та някоя и друга зелка се е задържала. „Половината кабинет на Доналд Тръмп вече е яхнал ферментационната вълна. Сред знаменосците на новата мода са вицепрезидентът Джей Ди Ванс и здравният министър Робърт Кенеди-младши. Те откриват с възторг онова, което българските баби са знаели още когато Америка е била за нас далечна географска подробност – че в кацата има повече мъдрост, отколкото в много университетски катедри.“

Тук бихме добавили и мъдростта на българските дядовци – че нищо не може да замени сутрешния зелев сок, носещ умиротворение на духа и помирение с враждебната околна среда. Но авторът на зелевото антрефиле не спира дотук – размишленията му достигат върховете на дипломатическото изкуство:

„Тук вече стигаме до въпроса, който трябва да държи будни нашите управляващи. Нима ще пропуснем такъв дипломатически шанс?“

Товарете зелето в каци – и – към Вашингтон! Така се преговаря за визите, не с пазарлък за самолети!

РазПечатосал: Румен БЕЛЧЕВ